Praktisk informasjon

Adresse
Kjelsåsveien 143
0491 Oslo
Tlf: 22 79 60 00
Ansattes kontaktinfo
Åpningstider

I skoleåret:
Lør – søn: 11 – 18
Tir – fre: 9 – 16
Mandager stengt.

OBS! Utstillingen Mind gap
er åpen fra kl. 11 på hverdager
og kl. 12 i helgene

Les alt om åpningstidene her.

Museet er stengt:
Mandager (åpent i Osloskolenes  skoleferier),
samt: 1. januar,17. mai, julaften, 1. juledag og nyttårsaften.

Billetter:
Barn: 50,-
Voksne: 100,-
2v+4b: 250,-
Prisene er inkl. 8 % mva.
Mer praktisk info

Parkering:
Obs: Begrenset antall
parkeringsplasser.
Se veibeskrivelse

Jern og hjerne – en utstilling om verkstedindustrien Skriv ut E-post

 

Tema for utstillingen er utviklingen av norsk verkstedindustri fra smie til moderne bedrift. Verkstedindustrien spilte en viktig rolle i industrialiseringen av Norge. Verkstedbedrifter ble etablert i Oslo fra midten av 1800-tallet, hovedsakelig for å forsyne annen industri med maskiner og utstyr.

 

I utstillingen kan du studere et rekonstruert mekanisk verksted fra 1920-årene. Verkstedet fikk kraft fra en dampmaskin, og kraften ble overført til maskinene med remdrift.

Verftsindustrien bidro også til industrialiseringen av Oslo og landet for øvrig. To store skipsverft ble etablert på Oslo havn i 1841 og 1854, Nylands Verksted og Akers Mekaniske Verksted.

Fra rundt 1900 og utover på 1900-tallet ble store kraftkrevende industrier bygget i avsidesliggende daler og ved fjorder, nær vannkraftkildene. I utstillingen ”Om metaller” presenteres de viktigste produktene fra den kraftkrevende industrien: jern, stål, silikon, ferrolegeringer og aluminium. Metallenes og legeringenes betydning i ulike historiske epoker er også tema i utstillingen.


I utstillingen finner du blant annet:

Mekanisk verksted

Utstillingens hovedrom viser et rekonstruert mekanisk verksted fra rundt 1920. I verkstedet vises vanlig utstyr som en shapingmaskin, en dreiebenk og maskiner for saging, drilling og skjæring. I utstillingen kan du se hvordan dette utstyret ble brukt for å lage et tannhjul. Dampmaskinen som forsyner rommet med kraft ble produsert i England i 1853.

Bessemer-konvertoren

Konvertoren som ble patentert av Henry Bessemer i 1855, gjorde det mulig å produsere stål av høy kvalitet fra råjern. Den utstilte konvertoren ble brukt ved Strømmen Staal A/S.

Skrustikke av Halvor Thune

Skrustikken, som er montert på arbeidsbenken innerst i verkstedet, ble laget av Halvor Thune i 1847 som hans mesterstykke. Thune ble senere en av Oslos ledende industrigründere da han grunnla Thunes Mekaniske Verksted på Skøyen i 1852.

Bessemer-konvertoren fra Strømmen Staal A/S.

Skrustikke av Halvor Thune fra 1847

Rekonstruksjon av mekansisk verksted fra ca. 1920