Norsk Teknisk Museum - Plast i det moderne Norge - Norsk Teknisk Museum | Ble, Plast, Har

Praktisk informasjon

Adresse:
Kjelsåsveien 143
0491 Oslo
Tlf: 22 79 60 00
Kontaktskjema
Ã…pent:

Tir-fre 9-16
Lør-søn 11-18
Mandager stengt.

    Billetter:
    Barn: 50,-
    Voksne: 90,-
    2v +4b: 220,-
    Prisene er inkl. 8 % mva.
    Mer praktisk info

    Parkering:
    Obs: Begrenset antall
    parkeringsplasser.
    Se andre reisemåter

      Nyhetsbrev

      Ønsker du nyhetsbrev fra Teknisk museum? Kryss av, skriv inn navn og epostadresse og klikk Abonner.

      Nytt fra Teknisk museum
      Invitasjoner


      Motta HTML?

      Se tidligere utgaver av nyhetsbrevene her


      Plast i det moderne Norge Skriv ut E-post
      (16 stemmer, snittet er 3.88 av 5)

       

      Temaet for utstillingen er produksjon og bruk av plast i et historisk perspektiv. Her kan du se maskiner som har laget plastprodukter for industri, husholdning og klær.

       

      De utstilte gjenstandene er i ulike plastmaterialer. Telefoner og stikkontakter fra mellomkrigstiden i bakelitt vises sammen med klær, møbler og emballasje i syntetisk plast som ble vanlig etter andre verdenskrig.

      Plast er en del av vår hverdagskultur. Materialet symboliserer det uekte og billige og tidens bruk- og kastmentalitet. Uten tvil har plasten bidratt til det stadig voksende søppelberget. I dag er mye oppmerksomhet knyttet til resirkulering og miljøspørsmål. Men plast har også bidratt til å gjøre samfunnet mer demokratisk ved at forbruksvarene har blitt billigere.

       

      I utstillingen finner du blant annet:

      Plastbåt Skibsplast 1957

      Den første norske plastbåten ble produsert i 1953. Fire år senere laget den 19-årige møbelsnekkeren Roald Skibsrud sin første plastbåt. Han grunnla selskapet Skibsplast som laget billige og populære båter for fritidsmarkedet. Plastbåtene er lette og vedlikeholdsfrie og har nesten utkonkurrert de tidligere trebåtene.

      Bakelittpresse 1930

      Gjenstander av bakelitt lages ved at plastmaterialet varmes opp, støpes og presses. Denne maskinen ble drevet med håndkraft. Pressen ble brukt ved Norsk Teknisk Porselensfabrik i Fredrikstad, som var landets første bakelittprodusent. Det ble blant annet laget turkopper på denne maskinen.

      Skallstol Pop-Corn 1968

      Stolen ble designet av Sven Ivar-Dysthe for Henie-Onstad Kunstsenter på Høvikodden i 1967-68. Den røffe plaststolen kan sees i sammenheng med popkunsten som var populær på sekstitallet. Stolen ble produsert ved Møre Lenestolfabrikk og Westnofa AS i Sykkylven, senter for norsk møbelproduksjon. Stolen er utlånt av Henie-Onstad Kunstsenter.

      plastic boat

      Bakelittpresse fra 1930

      Skallstolen Pop-Corn fra 1968

      {/slide}

      Del denne på: Del denne på: Bookmark Google Yahoo MyWeb Del.icio.us Digg Facebook Myspace Reddit Technorati