utforske og beskrive hvordan noen stoffer kan endre seg når de blandes med andre stoffer
Du trenger:
Vann
5 poser natron (à 50 gram)
5 poser sitronsyre (à 25 gram)
Plastfolie
Konditorfarge (valgfri)
Duftolje (valgfri)
Slik gjør du:
Ha en halv teskje vann i en bolle sammen med natron og bland godt. Bland i noen dråper duftolje om du vil at det skal lukte deilig! Ha i sitronsyre og kna alt sammen til en grovkornet masse. Klem massen sammen til kuler på størrelse med et halvt egg. Pakk dem godt inn i plastfolie og knyt igjen åpningen. Etter noen timer stivner kulene og blir harde.
Observere:
Før du blander ingredienser, observer egenskapene til natron og sitronsyre. Er de pulver eller krystaller?
Bland litt natron i et glass vann. Bland litt sitronsyre i et annet glass med vann. Hva skjer?
Bruke sansene dine til å observere eksperimentene.
Hva ser du?
Hva skjer?
Kan du høre noe?
Hvor lang tid tar det før reaksjonene er ferdige?
Noter observasjonene dine.
Du kan leke videre med eksperimentet! Slipp en badebombe i kaldt vann og en i varmt vann. Hvilken reagerer raskest?
Noter observasjonene dine.
Hva er det som skjer?
Natron er en base og sitronsyre en syre. Når du pakker ut badebomben og slipper den i badevannet, begynner natron og sitronsyre å reagere med vannet. Denne reaksjonen danner karbondioksidgass. Dette gjør at badebomben bruser, og du får en liten undervannseksplosjon!
E-post: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
Org. nr.: 979676832
Skole og barnehage:
Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den. Tlf: 22 79 60 60 Telefontid: Tir.–fre. kl. 13.15–15
Utleie av lokaler:
Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den. Tlf: 22 79 60 00