Skip to main content

Foredrag

Det moderne ølet


Hør historien om etableringen av det moderne ølet i Christiania i perioden 1840-1890. Teknisk museums førstekonservator, Ingebjørg Eidhammer, forteller med utgangspunkt i sin doktoravhandling om hvordan vi gikk fra et tradisjonelt overgjæret øl til et stabilt og holdbart undergjæret øl som kunne sendes til hele verden og fremdeles smake likt.

Teknisk museum forvalter arkivene etter Ringnes bryggeri som i dag inneholder arkivene etter alle bryggeriene i Christiania fra denne perioden. Les sammendrag av avhandlingen «Det ligger megen omtanke bak et glass øl» Kunnskapens rolle i etableringen av det moderne ølet i Christiania i perioden 18401890 av Ingebjørg Eidhammer.

Påmelding og informasjon

Arrangementet er gratis ved henvendeles i resepsjonen og det er 100 tilgjengelige plasser. 


24. jan, kl. 15.30–16.30

Ingebjørg Eidhammer

Teknisk museum


Norges nasjonalmuseum for teknologi, industri, naturvitenskap og medisin. Her finner du spennende utstillinger og aktiviteter i kort avstand fra Oslo sentrum.

Til toppen